O plemene - Chovná stanica zo Svätej Anny

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

O plemene

Krajina pôvodu: Rusko.

Predurčenie
: už zo samotného názvu plemena vyplýva jeho predurčenie – pes strážca a pes spoločník – vynikajúco sa cíti v byte ako aj v rodinnom dome, nie je náročný na mimoriadnu starostlivosť ani na klimatické podmienky, je poslušný, vyrovnaný, má vrodenú potrebu chrániť svojho majiteľa, miesto, príbytok, je to naslovovzatý strážny pes.

Klasifikácia FCI
: aj keď oficiálne toto plemeno nebolo uznané, Ruský oficiálny štandard určuje – druhá skupina, moloss, bez pracovných skúšok.

Krátko z histórie
: Plemeno bolo vyšľachtené v Moskve v 50.rokoch XX. storočia. Autorom plemena je Ústredná škola vojenského chovu psov – chovná stanica ” Krasnaja Zvezda “. Plemeno bolo vyšľachtené reprodukčným krížením plemien : kaukazský ovčiak, bernardín, ruský strakatý lovecký pes. Zakladateľom plemena Moskovský strážny pes je Orslan.
Prvý opis štandardu plemennej skupiny Moskovský strážny pes je z roku 1958.
Ďalší štandard bol zverejnený po získaní štatusu plemena v roku 1985.
17.apríla 1992 Ruskou Federáciou chovateľstva služobných psov bol schválený súčastný štandard. Platný štandard s drobnými úpravami a doplnkami bol v roku 1997 schválený Sekciou pre chov zvierat a plemenným odborom Minseľchozproda Ruska a schválený RKF.


Celkový vzhľad/správanie, temperament
: Moskovský strážny pes je pes veľkého vzrastu, so širokým, trochu natiahnutým trupom, s dobre vyvinutým objemným svalstvom, s hrubou stavbou tela, je aktívny a pohyblivý. Psy sú masívnejšie / mohutnejšie /, ako sučky. Spoľahlivý, poslušný, sebavedomý, vyrovnaný, inteligentný medzi strážnymi psami, s výrazne vyjadreným strážnym inštinktom, samostatný a spoločenský, bezvýhradne oddaný svojmu pánovi a celej rodine, bez prejavu nemotivovanej agresie. Dobre sa cvičí, je vhodný ako spoločník, ochranca, služobný a strážny pes.

Proporcie
: Rozličné časti tela, vyjadrené v percentách majú nasledovné proporcie :
Dĺžka trupu v pomere k výške v kohútiku pre psov je 104-105%, pre sučky – 106-108%.
Hĺbka hrudníka v pomere k výške psa v kohútiku tvorí od 50% do 52%. Dĺžka papule v pomere ku dĺžke hlavy tvorí približne od 34% do 37%.


Hlava
: Mohutná, veľká, široká a hlboká v lebečnej časti. Čelo široké, trochu vypuklé, nadočnicové oblúky vyvinuté, temenný hrbolček je masívny, dobre osvalený, slabo vystupujúci.

Stop
: Krátky, zreteľný.

Špička ňucháča
: Špička ňucháča je veľká, široká, čierna.

Papuľa
: Trochu kratšia ako lebečná časť, široká, tupá, hlboká, objemná, dobre zaplnená pod očami. Dĺžka papule v pomere k dĺžke hlavy tvorí približne od 34% do 37% . Profil papule je paralelný s líniou čela.

Pysky
: Tučné, mäsité, čierne sfarbené, zakrývajúce, avšak nepresahujúce spodnú peru.

Čeľuste
: Mohutné, široké. Zuby veľké, biele, pevne priliehajúce jeden k druhému, plný počet zubov je 42, rezáky pri koreni sú usporiadané do jednej línie. Zhryz je nožnicový, výskyt zlomených rezákov, ktoré nenarúšajú charakter záhryzu, nevplývajú na hodnotenie psa.

Lícne kosti
: Dobre vyvinuté.

Oči
: Neveľké, tmavé, okrúhleho tvaru, hlboko, široko a priamo umiestnené, výraz očí je pokojný, istý. Viečka sú čierne, tesne priliehavé.

Uši
: Neveľké, visiace na chrupavkách, trojuhoľníkového tvaru so zaoblenými koncami, prednými krajmi pevne priliehajúce k lícnym kostiam, nachádzajú sa nad očnou líniou, s okrasnou srsťou na ušiach.

Krk
: Stredne dlhý, skoro rovnakej dĺžky ako hlava, oválneho profilu, dobre osvalený, posadený pod 45 stupňovým uhlom k horizontálnej línii, zátylok výrazný, je prípustný neveľký lalok / ovisnutá koža pod papuľou psa /.

Telo /trup/
: Trup je trochu roztiahnutý, dobre vyvážený, súmerný, objemný, hlboký.

Horná línia
: Kohútik vysoký, svalnatý, chrbát rovný, pevný, bedrá /kríže/ napäté /vystreté/, dobre osvalené, zadok strednej dĺžky, zľahka zošikmený.

Kohútik
: Vysoký, široký, dlhý, svalnatý, dobre vyvinutý, najmä u psov. Výška v kohútiku by mala byť trochu väčšia ako výška v krížovej oblasti.

Chrbát
: Silný, rovný, široký, svalnatý, s dĺžkou približne sa rovnajúcou polovičke dĺžky od kohútika do koreňa chvosta v hornej línii.

Kríže
: Krátke, široké, svalnaté, trocha vypuklé, rovnajúce sa polovičke dĺžky chrbta.

Zadok
: Široký, svalnatý, mierne dlhý, s miernym sklonom /5-10stupňov/, približne sa rovnajúci polovičke dĺžky chrbta.

Hrudník
: Hlboký, dlhý, široký, s okrúhlymi dlhými rebrami, viditeľne rozšírenými smerom k zadnej časti trupu. Predná časť hrudníka trochu vystupuje dopredu v porovnaní s ramennými a lopatkovými kĺbmi. Hĺbka hrudníka v pomere k výške psa v kohútiku tvorí 50-52%.

Spodná línia a brucho
: Brucho je primerane stiahnuté.

Chvost
: Vysoko posadený, široký, hrubý, s dĺžkou až do pätového /skákacieho/ kĺbu. Rovnomerne osrstený. V stave pokoja je spustený dole, na konci zľahka ohnutý. Pri vzrušení sa oblukovite zahnutý dvíha nad líniu chrbta.

Predné končatiny
: Pri pohľade spredu – priame, paralelné. Lopatky dlhé, zošikmené, tvoriace cca 90 stupňový uhol s ramennými kosťami. Ramená sú svalnaté, predlaktia rovné, mierne dlhé, masívne. Lakte smerujú presne dozadu. Predlaktie je krátke, široké, silné, s miernym sklonom. Dľžka prednej nohy do lakťa je rovnaká alebo iba trochu väčšia ako polovička výšky psa v kohútiku.

Tlapy predných končatín
: Veľké, guľaté, konvexné, prsty pevne uzavreté, vankúšiky mäsité, hrubé, pazúry akéhokoľvek sfarbenia.

Zadné končatiny
: Pri pohľade zozadu – priame a paralelné, sú postavené širšie ako predné. Bedrové kosti nie sú dlhé, s neveľkým sklonom. Bedrové kosti a holenné kosti sú skoro rovnako dlhé. Uhly kolenných a pätových /skákacích/ kĺbov pri pohľade zboku sú mierne výrazné, jasne ohraničené. Podpätie /metatarsalis/ smeruje kolmo, je krátke a široké.

Tlapy zadných končatín
Sú okrúhleho tvaru, konvexné, prsty s mäsitými hrubými vankúšikmi sú pevne uzavreté, pazúry akéhokoľvek sfarbenia. Vlčie pazúry musia byť odstránené.

Pohyb
: Charakteristickým znakom pohybu je krátky klus a ťažký cval. Pri pohybe klusom sa končatiny majú pohybovať priamočiaro, pri zvýšení rýchlosti sa predné končatiny približujú k strednej línii, kĺby predných a zadných končatín sa voľne vystierajú /narovnávajú/. Kohútik a zadok pri pohybe klusom sa majú nachádzať v jednej rovine.

Koža
: Koža hrubá, pevne priliehajúca, je prípustná ovisnutá koža pod papuľou psa /lalok/.

Osrstenie
: Srsť hrubá, dlhá, tesne priliehajúca, hustá, s dobre vyvinutou podsadou, pesíky rovné. Na hlave a prednej strane končatín sú chlpy kratšie, tesne priliehajúce. Okrasné chlpy sú viac vyvinuté u psov a na krku vynikajú v podobe hrivy, pričom musia byť aj na zadnej strane predných a zadných končatín. Je prípustné slabšie zvlnenie srsti na drieku, zadku a bedrách.

Sfarbenie
: Hrdzavo – strakaté /plášťové/, fľakaté /biele s fľakmi hrdzavými, hrdzavo-čiernymi, čierno-hrdzavými, sobolími/, hrdzavý odtieň vo sfarbení je nevyhnutný.
Povinný je biely hrudník, predné končatiny do výšky lakťa a zadné do výšky predkolenia /skákacieho kĺbu/, koniec chvosta. Charakteristické sú prsky /škvrnky/ na bielom podklade akejkoľvek z uvedených farieb, tmavé sfarbenie očných partií, čiernota na ušiach a deliaci biely pás cez masku. Je žiadúce, aby sfarbenie fľakov na hlave bolo tmavšie, ako na trupe.


Výška, hmotnosť
: Psy : najmenej 68 cm , sučky : najmenej 66 cm.

Priemerná výška psov
: 77 – 78 cm , sučiek : 72 – 73 cm.
Horná výšková hranica nie je daná.

Hmotnosť: psy 60kg a viac, sučky od 45 kg.

Semenníky
: Psy musia mať dva normálne vyvinuté semenníky, úplne zostúpené v miešku.

Chyby a vylučovacie vady
: Každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej posúdenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Nečistokrvný typ
: Ľahkosť stavby, kvadratický formát. Malátnosť, zbytočná dráždivosť /popudivosť/. Úzka, ľahká hlava, okrúhla lebka, nejasný prechod od čela k papuli alebo veľmi ostro vyjadrený stop, ovisnuté pysky, úplne zakrývajúce spodnú čeľusť, utvárajúce “vrecko”. Ostro vyjadrená medziočnicová brázda, hlboké záhyby na čele a lícnych kostiach, veľké plochy depigmentácie na perách, neúplná pigmentácia špičky ňucháča. Uši veľmi pokrčené, poloklopené, silne odstávajúce od hlavy. Veľmi svetlé, belasé oči, ako aj ich rôzne sfarbenie. Vypuklé, úzko alebo šikmo umiestnené oči, vlhké mihalnice, silne vyvinuté tretie mihalnice, zamračený /zachmúrený, neprívetivý/ výraz očí. Káries /zubný kaz/. Rezáky /predné zuby/, situované inak, ako do jednej priamky. Dlhý, vysokopostavený krk, ostro vyjadrená ovisnutá koža pod papuľou psa. Ostro výrazný vysoký zadok. Ak je chvost stočený nad líniou chrbta /do kolečka, háčkovitý/, so stavcami zrastenými na konci a krátky. Priame a ostré ramená. Krátke lopatky alebo ramenné kosti. Úzko položené predné a zadné končatiny, veľmi blízko uložené pätové /skákacie/ kĺby. Nadmieru vyrovnané uhly pätových /skákacích/ kĺbov, dlhé predkolenia. Slabé väzové ústrojenstvo. Ťažkopádny alebo nevyvážený pohyb. Výskyt vlčích pazúrov. Kučeravé chlpy, vlnitá srsť na trupe, veľmi krátka srsť alebo absencia okrasných chlpov. Všetky sfarbenia okrem uvedených v štandarde. Biely fľak na ušiach, sfarbenie očných partií vykazuje asymetriu /nesúmernosť/, je bez čierneho lemovania alebo úplne chýba. Taktiež jednostranná maska /monokel/ a sfarbenie očných partií nezakrývajúce vnútorný kútik oka. Výška psov menej ako 68cm, sučiek menej ako 66cm.

Diskvalifikačné chyby:

Bojazlivosť alebo prebytočná popudlivosť /dráždivosť/.
Všetky odchýlky od nožnicového zhryzu.
Neúplný chrup /jeden a viac zubov/.
Hnedé mihalnice a ňucháč.
Mimochod.
Kryptorchizmus.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky